خطا در مث تایپ؛ چرا معادلات مث تایپ در ورد به شکل تبدیل می‌شوند؟

در این پست درباره یکی دیگر از خطاهای مث تایپ صحبت می‌کنیم. خطایی که تنها مختص خود مث تایپ نیست و نرم‌افزار ورد در آن نقش مهمی دارد. این نوع خطا هم در مث تایپ ویندوز و هم در مث تایپ سیستم‌های مک ممکن است رخ دهد.

مطالب مرتبط:

شرح خطای مث تایپ؛ چرا معادلات مث تایپ به شکل تبدیل می‌شوند؟

بعد از بازکردن یک فایل ورد دارای معادلات مث تایپ که قبلا ذخیره شده است مشاهده می‌کنید که معادلات به شکل تبدیل شده‌اند. در نتیجه امکان ویرایش آنها وجود ندارد. این موضوع مربوط به عملکرد auto-recovery در ورد است. می‌دانیم که این موضوع یک خطا یا باگ در نرم افزار ورد است. زیرا همین اتفاق برای اشیای تعبیه‌شده دیگر (مثل چارت اکسل) هم پیش می‌آید. همچنین هیچ راه عادی برای برگرداندن معادلات به حالت قبلی آنها وجود ندارد.

علائم این خطا در مث تایپ

 • بعد از اینکه با دو بار کلیک چپ سعی در ویرایش معادله دارید متوجه می‌شوید که ورد سربرگ Picture Format را می‌آورد. این بدین معنی است که ورد این معادله را به صورت شکل می‌شناسد.  مطابق با شکل زیر:
علائم این خطا در مث تایپ
 • همچنین اگر معادله را در مث تایپ کپی کنید با خطای The Clipboards contains no equation data مواجه خواهید شد. مطابق شکل زیر:
علائم این خطا در مث تایپ
 • بعد از انتخاب معادله دستگیره‌های اطراف هر معادله تغییر می‌کنند. مشابه دستگیره‌های یک شکل در ورد می‌شوند. مطابق شکل زیر:
علائم این خطا در مث تایپ

راه‌های جلوگیری از این خطا در مث تایپ

پیشنهاد شرکت مایکروسافت این است که گزینه auto-recovery را غیرفعال کنید. توجه کنید که این یک راه جلوگیری است و معادلاتی که تغییر حالت داده‌اند را نمی‌توان بدین روش اصلاح کرد. برای غیرفعال کردن این گزینه مراحل متفاوتی را باید در ویندوز یا مک و یا برای هر ورد طی کرد. اما بطور کلی در قسمت‌ تنظیمات ذخیره، save preferences، به دنبال گزینه Save Auto-recovery data every x minutes باشید و تیک آن را بردارید. البته با این کار ریسک از دست دادن کل فایل را در مواقع اضطراری پذیرفته‌اید. در صورتی که فراموش کنید و فایل را ذخیره نکنید و مشکلی برای ورد پیش بیاید کل قسمت‌های ذخیره نشده را از دست خواهید داد. پیشنهاد ما این است که اگر موارد دیگر مثل متن اهمیت بیشتری دارند حتما این گزینه را فعال نگه دارید. در نهایت مجبور می‌شوید معادلات را دوباره تایپ کنید اما متن حفظ می‌شود.

راه حل این خطا در مث تایپ

در بسیاری از موارد، معادلات بصورت صحیح نمایش داده و چاپ می‌شوند (حتی با فرمت شکل). بنابراین اگر نیازی به ویرایش آنها ندارید همانطور آنها را رها کنید. اگر مجبور هستید تعداد کمی از آنها را ویرایش کنید بهتر است فقط همان‌ها را حذف کنید و دوباره در مث تایپ آنها را تایپ کنید.

در برخی موارد نادر ممکن است بتوانید این معادلات را به حالت قبلی خود بازگردانید. برای این کار از دستور Convert Equations در درون ورد استفاده کنید. برای این کار مطابق دستورات زیر عمل کنید:

 1. پرونده را در ورد باز کنید و آن را به فرمت RTF (Rich text format) ذخیره کنید.
 2. از سربرگ MathType یا منوی آن گزینه Convert Equations را انتخاب کنید.
 3. تنظیمات زیر را در پنجره Convert Equations انتخاب کنید: در قسمت Equation types to convert حداقل گزینه‌های MathType or Equation Editor Equations و Microsoft Word EQ Fields را انتخاب کنید. بازه تغییرات را به کل پرونده (Whole Document) نسبت دهید.
 4. در قسمت Convert Equations to گزینه MathType equations (OLE objects) را انتخاب کنید.
 5. گزینه convert را کلیک کنید تا عملیات تغییر معادلات شروع شود.
 6. وقتی عملیات تغییر تمام شود یک پنجره نمایش داده می‌شود که تعداد معادلات تغییرکرده را نمایش می‌دهد.
 7. سپس پرونده را با فرمت ورد (doc یا docx) ذخیره کنید. در این مورد فرمت doc پایدارتر است.
 8. حال کل پرونده و احتمالا کل معادلات قابل ویرایش هستند. توجه کنید که این تبدیل ممکن است همه معادلات را به حالت قبلی بازنگرداند. در این حالت معادلات باید مجددا تایپ شوند و هیچ کاری از مث تایپ ساخته نیست.

پنجره تنظیمات تبدیل را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

راه حل این خطا در مث تایپ

ترجمه تخصصی مقالات ISI خود را به ترجلیت بسپارید

مطالب مرتبط:

ترجمه تخصصی، ترجمه مقاله ISI، ترجمه تخصصی مقاله، ترجمه عمران، ترجمه مکانیک، ترجمه پزشکی، ترجمه صنایع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *