آموزش کار با اند نوت (EndNote)- بخش 2

آموزش کار با اند نوت

در این قسمت قصد داریم تا در ادامه یکی از پست‌های قبلی که در مورد کار با اند نوت صحبت کرده بودیم این بار مطالبی را اضافه کنیم که قطعا بسیاری از شما با این مشکل مواجه شدید. مطالب اولیه در مورد نحوه ارجاع در اندنوت و ساختن کتابخانه را در پست قبلی مربوط به اندنوت آموزش داده‌ایم و در اینجا فرض بر آن است که شما آن مطالب را می‌دانید. در غیر این صورت پست قبلی را بخوانید.

ارسال سفارش ترجمه
مطالب مرتبط:

قبل از هر چیزی این نکته را باید متذکر شد که استایل (style) انتخاب‌شده در نرم افزار ورد بر استایل انتخاب‌شده در اند نوت اولویت دارد و ورد استایل اول را در نظر می‌گیرد.

ارجاع به چند مرجع

نکته دیگری که شاید خیلی از شماها با آن مواجه شده باشید این است که چطور در پایان یک جمله به چند مرجع پشت سر هم ارجاع دهم؟

همانطور که می‌دانید برای انجام این کار پیش از این می‌بایست بصورت دستی شماره مراجع را پشت سر هم در یک براکت می‌نوشتید. با توجه به اینکه شماره‌های آن مراجع پشت سر هم بودند و یا با فاصله بین اعداد مراجع از خط تیره (مثل [3-1]) و یا ویرگول (مثل [5-3 ,1]) استفاده می‌کردید.

حال برای اینکه این کار را با اند نوت انجام دهید تنها کافیست مثل آموزش قبلی برای ارجاع به یک مرجع اقدام کنید. تنها با این تفاوت که تمام مراجعی که می‌خواهید در این مرحله ارجاع دهید را با هم انتخاب کنید. برای انتخاب چند مرجع همزمان کافیست در برنامه اند نوت که لیست تمامی مراجع شما موجود است با استفاده از کلیک چپ ماوس و پایین نگه داشتن کلید کنترل (Ctrl) مراجع مورد نظر را انتخاب کنید.

تغییر پرانتز شماره رفرنس به براکت در اند نوت

مطلب مهم دیگری که در اینجا به آن می‌پردازیم تغییر جزئیات یک استایل در اند نوت است. به عنوان مثال چطور باید پرانتز مورد استفاده در استایل ونکوور (برای شماره مراجع در متن) را به براکت تبدیل کرد؟

برای این کار در نرم افزار اند نوت از منوی Edit و گزینه Output styles گزینه Open Style Manager… را کلیک کنید. این پنجره بصورت شکل زیر برای شما باز می شود. در این قسمت لیست تمامی استایل‌ها را می‌توانید مشاهده کنید. ما در این مثال استایل ونکوور را انتخاب می‌کنیم تا تغییری در آن ایجاد کنیم. برای این کار بعد از انتخاب استایل ونکوور از گزینه Edit استفاده می‌کنیم تا پنجره مربوط به تغییر این استایل باز شود. مطابق شکل زیر:

کار با اند نوت- تبدیل پرانتز به براکت در متن مقاله و پایان نامه

پس از انتخاب گزینه Edit پنجره مربوط به استایل ونکوور ظاهر می‌شود. مطابق شکل زیر:

کار با اند نوت- تبدیل پرانتز به براکت در متن مقاله و پایان نامه

سپس در پنجره بازشده و در سمت چپ در زیر قسمت Citation گزینه Template را انتخاب می‌کنیم. این گزینه در شکل بالا با رنگ زرد هایلایت شده است. حال کافیست در قسمت سمت راست گزینه (Bibliography Number) را به [Bibliography Number] تغییر دهیم تا شماره مراجعی که در متن آورده می‌شوند در داخل براکت قرار گیرند. در پایان با استفاده از گزینه Save as استایل جدیدی را با نام جدید ذخیره می‌کنیم. توجه کنید که اند نوت به شما اجازه تغییر استایل‌های موجود را نمی‌دهد ولی می‌توانید نمونه تغییرداده‌شده را با اسم جدیدی ذخیره کنید.

در پایان از طریق منوی File اول گزینه Close style را بزنید و سپس گزینه Close style manager را تا به محیط کتابخانه بازگردید. حال می‌توانید استایل جدید را در ورد انتخاب کنید.

مطالب مرتبط:

ترجمه تخصصی و یا ویراستاری مقاله ISI خود را به ترجلیت بسپارید

29 دیدگاه برای “آموزش کار با اند نوت (EndNote)- بخش 2”

 1. سلام خسته نباشید من اینکار انجام دادم ولی تغییر نمیکنه ورژن برنامه EndNoteX8است
  و میخام به این صورت باشند [1] در حالی که همه ی ارجاع متنم {Strecker-McGraw, 2007 #23} به این شکل نمایش داده میشه و اینکه رفرنسهام اخر متن نمیاد ممنون میشم اشکال کارم توضیح بدید واقعا بهش احتیاج دارم.

  1. سلام
   شما ابتدا باید style رفرنس دهی رو بروی یک استایل دیگر مثل ونکور تنظیم کنید تا نحوه نمایش رفرنس در متن بر اساس شماره رفرنس ها باشد. این طور نمایش رفرنس (طبق مثال شما) مربوط به استایل های دیگر است. احتمال دارد چون این استایل (غیر از ونکور) را بدین صورت تغییر داده اید نرم افزار دچار مشکل شده باشد و رفرنس ها در پایان متن ظاهر نشده اند. ابتدا استایل مناسب را انتخاب کنید سپس دوباره این کار را امتحان کنید. نتیجه را در کامنت ها ذکر کنید تا بررسی شود.
   با تشکر

   1. سلام. من هم از اندنوت9 استفاده میکنم ولی هر استایلی رو انتخاب میکنم رفرنس هام بصورت [Esmaeili, 2008 #62] ظاهر میشه. من میخوام به صورت شماره پایان جملات بیاد با استایل ونکور ولی به صورت شماره نمیاد چکار کنم؟ لطفا هر کسی میدونه راهنمایی کنه زمانم کمه.
    ممنون

    1. سلام وقت بخیر
     این نوع رفرنس دادن در متن (سایتیشن) در واقع خطای اندنوت است. احتمالا فایل کتابخانه شما دچار مشکل است. یا پاک شده است یا فقط برخی رفرنس ها را نمی تواند بیابد.

     1. خیلی خوب توضیح داده شده بود. ممنون و سپاسگزارم. خوش بدرخشید.

  2. فک کنم شما باید از طریف ورد tab اندنوت instant formatting رو پیدا کنین و روشن کنین تا مشکل حل بشه. وقتی off باشه اونطوری میشن فرمتش

  3. سلام و احترام
   وقتی رفرنس می دهید و به شکل بالا که فرمودید ظاهر می شود سپس گزینه update citations and… را بزنید درست می شود.

  4. Word 2007/2010:

   Word 2007: go to the Office icon in the upper left, and click “Word Options” at the bottom of this window. Word 2010: go to the “File” option in Word 2010, and click “Options” at the bottom of this window. Click on the Advanced option on the left hand side and scroll down to the section titled “Show Document Content.”

   Uncheck the item titled “Show field codes instead of their values” and click OK.
   The document should now appear normal.

 2. مرسی من مراحل را اجرا کردم رفرنس های توی متن تغییر پیدا کرد ولی لیست منابع آخر نه اصلا نه پرانتزن نه کروشه

  1. این تنظیمات مربوط به متن است. در صورتی که قصد دارید مشابه این تنظیمات را در لیست انتها هم داشته باشید باید از طریق همان صفحه ویرایش استایل به قسمت layout از bibliography بروید و در قسمتی که bibliography number. نوشته شده است نقطه انتهایی آن را بردارید و آن را درون کروشه یا پرانتر به انتخاب خودتون قرار بدید. معمولا نحوه نمایش شماره رفرنس ها در متن اهمیت دارند و شماره گذاری در انتها جزو موارد قالب بندی نیستند.

 3. وقتی یک منبع فارسی رو با اندنوت درج میکنیم بین دو نویسنده از and استفاده میکنه و سال و صفحه و اعداد رو به انگلیسی می نویسه. استایل شیکاگو باید استفاده کنم که مبنای شیوه ایران ایرانداکه. چکار کنم که بجای and از «و» استفاده کنه و اعداد رو فارسی درج کنه نه انگلیسی؟
  آیا راهی وجود داره که رفرنسهای موجود در اند نوت رو به ورد منتقل کنیم؟ ورد فقط فرمت xml رو می شناسه؟

  1. سلام
   در مورد سوال اول که چطور بجای and جداکننده “و” استفاده شود طبق توضیح زیر عمل کنید.
   برای اینکه از رفرنس های فارسی بتوانید استفاده کنید (وجود “و” در مرجع پایانی) می توانید در قسمت تنظیمات بجای and از جدا کننده “و” استفاده کنید. برای این کار در قسمت تنظیمات استایل خود و در قسمت bibliography گزینه author list را انتخاب کنید و در پنجره تنظیمات بجای جدا کننده های and از “و” استفاده کنید.
   چند نکته را حتما در نظر داشته باشید.
   اول اینکه در وارد کردن “و” فاصله های قبل و بعد از آن را وارد کنید.

   در مورد سوال دوم که چرا اعداد انگلیسی نمایش داده می شوند بررسی کنید آیا باقی اعداد هم در آن فایل ورد انگلیسی نمایش داده می شوند یا فارسی که احتمالا باید انگلیسی باشد. در اینصورت از طریق گزینه option در ورد به قسمت advanced بروید و گزینه numeral را به context تغییر دهید.

 4. بسیار بسیار عالی بود
  با بهترین و ساده ترین نگارش به همراه عکس توضیح داده بودید.
  بسیار متشکرم
  ان شاءالله در همه مراحل زندگی موفق باشید.

 5. سلام. ضمن تشکر از سایت و مطالب ارزشمندتان. من تقریبا 1 سالی هست درگیر تبدیل سبک APA به فارسی در اندنوت هستم. همه جوره سرچ کردم چیزی نتونستم پیدا کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید آیا سبک APA در اندنوت به فارسی تبدیل می شود؟ یعنی مثلا (Kim, Tam, Kim, & Rhee, 2017) به (کیم، تام، کیم و ری، 2017) تبدیل شود.

  1. سلام. خیلی ممنون
   به نظر تنها راه پیش روی شما ویرایش استایل APA در اندنوت است. هنگام ویرایش باید جداکننده اسم نویسندگان را چه در سایتشن و چه در لیست نهایی به “و” برای نویسنده آخر تبدیل کنید. ضمنا تمامی مراجع را بصورت دستی در اندنوت وارد کنید تا اسم نویسندگان فارسی باشد.
   اگر می خواهید مراجع در لیست پایانی همچنان انگلیسی باقی بمانند می توانید فقط تمپلیت سایتیشن را تغییر دهید و بجای عبارت author از یک فیلد دیگر در آن مرجع که عموما استفاده نمی شود استفاده کنید. در این صورت برای هر مرجع پس از ایمپورت در اندنوت باید آن فیلد انتخابی را بصورت دستی با نام نویسندگان بصورت فارسی تکمیل نمایید.
   نحوه ویرایش سایتیشن را نیز می توانید در کامنت ها مطالعه فرمایید. توضیحات مربوط به آن ارائه شده است.

 6. با سلام
  بسیار مفید بود.ممنونم.
  یک سوال داشتم.میخوام شماره رفرنس ها در پایان متن هم در براکت قرار بگیره.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام ممنون.
   برای این کار باید استایل موردنظرتون رو ویرایش کنید.
   در پنجره ویرایش استایل و در قسمت bibliography به زیرمجموعه layout برید و گزینه bibliography number رو درون براکت قرار دهید.
   برای آشنایی با چگونگی ویرایش استایل و موارد گفته شده در بالا این پست را مطالعه کنید.
   لینک پست:
   https://www.tarjolate.com/2020/04/%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86%d9%88%d8%aa/

 7. با سلام و عرض ادب.
  میخواستم ببینم چطور میتوان اعداد در فهرست منابع رو ( در آخر مقاله) در داخل کروشه قرار داد؟ با تشکر از سایت خوبتون.

  1. سلام و ممنون
   روند کلی این کار مشابه همان چیزی است که در متن این پست توضیح داده شده است. با این تفاوت که در قسمت ویرایش استایل باید به گزینه layout در زیر مجموعه bibliography مراجعه کنید. بعد از انتخاب این گزینه، در سمت راست نحوه نمایش اعداد در لیست انتهایی را مشاده می کنید. عدد هر رفرنس همان bibliography number است. توجه کنید در صورتی این کلمه را مشاهده می کنید که نوع استایل شما در لیست انتهایی خود از اعداد استفاده کند. در پایان عبارت bibliography number را درون کروشه قرار دهید و گزینه save را از منوی file کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *