چگونه فرمت یک مجله علمی را بیابیم؟

در این مطلب قصد داریم در مورد قالب یا همان فرمت نوشتن یک مقاله تخصصی صحبت کنیم. همانطور که قبلا در قسمت اصول نگارش مقاله گفته شده است قالب بندی نهایی که معمولا هم خاص هر ژورنال است و در مقالات چاپ شده رعایت می شود توسط ویراستاران خود مجله ها انجام می شوند. اما شما به عنوان نویسنده یک مقاله تخصصی موظف هستید بعضی از موارد اولیه را رعایت بفرمایید تا هم خواندن و درک آن برای داورهای مجله آسان تر شود، هم بر داوران تاثیر روانی مثبتی بگذارید و هم معیارهای اولیه یک ژورنال را رعایت کرده باشید. بخشی از نکات اولیه ولی مهم را در پست اصول نگارش مقاله با یکدیگر مرور کردیم. اما مطلب مهم در اینجا پیدا کردن قالب بندی مد نظر هر ژورنال است.

اگر برای ترجمه مقاله ISI خود نیاز به مترجم تخصصی دارید به اینجا بروید.

شما مولف هستید

توجه داشته باشید بهترین منبع برای دریافت اینگونه اطلاعات وبسایت خود ژورنال و یا کنفرانس است. در سایت هر ژورنالی قسمتی برای مولفان (Authors) وجود دارد که از آن طریق می توانید قالب بندی مورد نظر ژورنال را در صورت وجود بیابید. بعضی از ژورنال های معتبر قالب بندی خاصی را مد نظر قرار نمی دهند به جز موارد اولیه و مرسوم. این موارد تقریبا در همه متون علمی رعایت می شوند.

نکته: علاوه بر نکات مربوط به فرمت مجله که باید در یک مقاله رعایت کنید مساله مهم دیگر زبان انگلیسی است. زبان انگلیسی هم دارای قواعد فراوانی بوده و هنگام نوشتن یک مقاله ISI قواعد خاصی گاها حاکم می شوند. پیشنهاد میکنیم از طریق لینک زیر وارد سری پست های آموزش زبان شوید. با مطالعه پست های این دسته با نحوه نوشتن متون علمی، علی الخصوص مقالات ISI، آشنا خواهید شد. قواعد زبان انگلیسی را خاصه برای این دسته از مقالات گردآوری کرده ایم.

در ادامه به عنوان مثال فرمت چند مجله را با یکدیگر می یابیم

در ادامه به عنوان مثال دو ژورنال را انتخاب کرده ایم تا فرمت مورد نظر آنها را بیابیم. توجه کنید که گزینه ها در ژورنال های مختلف می تواند متفاوت باشد. نحوه چینش گزینه ها و در کل رابط کاربری وبسایت ژورنال بسیار تعیین کننده است.

فرمت ژورنال nonlinear dynamic

به عنوان اولین مثال ما ژورنال Nonlinear Dynamics را که یکی از معتبرترین ژورنال های مهندسی مکانیک در زمینه دینامیک و ارتعاشات است انتخاب کرده ایم. در صورتی که آدرس سایت این ژورنال را ندارید کافیست اسم این ژورنال را در گوگل جستجو کنید. نتایج بصورت زیر می شود:

جستجوی ژورنال مورد نظر

گزینه اول لینک این ژورنال در springer است که باید آن را انتخاب کنید. سپس صفحه ژورنال به همراه اطلاعات اولیه آن ژورنال را بصورت زیر مشاهده می کنید.

صفحه اول ژورنال مورد نظر

همانطور که مشاهده می کنید اطلاعات اولیه از قبیل نام ژورنال، توضیحات و ایمپکت فکتور (impact factor) تعداد شماره ها و جلد های چاپ شده تا اینجا و تعداد مقالات نشان داده می شود. از پایین همین صفحه و با کلیک بروی گزینه About this journal که در شکل زیر نشان داده شده است وارد صفحه اطلاعات جامع تری از ژورنال می شوید.

گزینه مربوط به توضیحات ژورنال

سپس صفحه ای بصورت زیر می آید که در این صفحه اطلاعات جامع تری را در مورد این ژورنال می توان مشاهده کرد. از صفحه باز شده در زیر همانطور که نشان داده شده است گزینه Instruction for authors را کلیک کنید. پنجره ای در کنار آن باز می شود که تمامی موارد مورد نظر ژورنال را می توان یافت که بعضی از آنها به عنوان نمونه هایلایت شده اند.

گزینه های مربوط به مولفان و فرمت مورد نظر مجله علمی

به عنوان مثال در قسمت جدول و خط اول ژورنال از مولفان مقاله می خواهد تا جدول ها با اعداد معمولی 1، 2، 3 شماره گذاری شود و نه اعداد رومی و غیره.

یافتن فرمت یک مجله از رشته مهندسی عمران با نام Transportation Science

مشابه مثال قبلی عمل میکنیم و اسم مجله را در گوگل جستجو کرده و اولین گزینه از نتایج را انتخاب میکنیم. وارد صفحه ژورنال شده و از زیر قسمت Quick links and Resources گزینه Submission Guideline را مطابق شکل زیر انتخاب میکنیم.

در دومین مثال به سراغ یافتن فرمت یک مجله از رشته مهندسی عمران می رویم با نام Transportation Science

در صفحه باز شده و در پایین قسمت Preparing Your Manuscript می توانید موارد مد نظر ژورنال را مشاهده کنید.

نکته بسیار مهم این است که همانطور که مشاهده کردید روش و گزینه ثابت و مشخصی برای یافتن فرمت مجلات وجود ندارد و در سایت مجله باید بدنبال گزینه های ارائه شده برای نوشتن مقاله (manuscript)، مولفان (author)، و یا ارسال (submission) مقاله بگردید.

مطالب مرتبط
ارسال سفارش ترجمه

در صورتی که بدنبال فرمت مجله ای هستید و نمی توانید آن را بیاید در پایین همین صفحه اسم ژورنال مورد نظر خود را بنویسید تا ما در اسرع وقت لینک آن را برای شما ارسال کنیم.

32 دیدگاه برای “چگونه فرمت یک مجله علمی را بیابیم؟”

  1. از لینک پایین می توانید فایل pdf مربوط به فرمت رو دانلود کنید. در فایل pdf نکات مهم رو از صفحه 8 به بعد می توانید مطالعه کنید.
   آدرس سایت مورد نظر:
   https://www.elsevier.com/journals/journal-of-hazardous-materials/0304-3894/guide-for-authors

   فایل Download Guide for Authors in PDF رو دانلود کنید.
   لینک دانلود
   http://www.elsevier.com/wps/find/journaldescription.cws_home/502691?generatepdf=true

  1. با عرض سلام مجدد و پوزش بابت تاخیر
   در مورد ژورنال اول (environmental pollution) در همین لینکی که فرستادید توضیحات مربوط به تهیه مقاله موجود است. یا از بالای صفحه فایل pdf را دانلود کنید و از صفحه 9 به بعد را مطالعه بفرمایید یا در همان صفحه وب گزینه preparation را انتخاب کنید.
   در مورد ژورنال دوم می توانید به لینک زیر بروید و توضیحات بخش سوم (preparing your submission) را مطالعه کنید.
   https://onlinelibrary.wiley.com/page/journal/10974660/homepage/forauthors.html#4
   موفق و پیروز باشید

 1. با سلام و احترام. ضمن تشکر از شما در خواست لینک دریافت فرمت مجله
  Journal of Irrigation and Drainage Engineering را دارم.سپاس مجدد.

  1. با سلام و تشکر
   از آنجا که این ژورنال جزو ژورنال های ASCE است از قالب یکسانی نسبت به ژورنال های دیگر از همین دسته استفاده می کند. وارد صفحه زیر شوید و کل فایل pdf رو از گزینه PDF دانلود کنید و از صفحه 24 به بعد را مطالعه کنید. یا در همین صفحه وب فقط قسمت مربوط به فرمت مجله را با استفاده از گزینه manuscript submission and revision requirements دانلود و مطالعه کنید.
   https://ascelibrary.org/doi/book/10.1061/9780784479018

 2. سلام فرمت مجله آموزش و سلامت جامعه رو می خواستم
  در خود سایت فقط به 250 کلمه در چکیده و هزار تا در چکده انگلیسی اشاره شده و لی کلشو پطور تایپ کنم

 3. سلام فرمت مجله آموزش و سلامت جامعه رو می خواستم
  در خود سایت فقط به 250 کلمه در چکیده و هزار تا در چکده انگلیسی اشاره شده و لی کلشو چطور تایپ کنم

  1. سلام
   شما صفحه مربوط به قالب ژورنال رو پیدا کردید. هم می توانید از طریقه گزینه Download Guide for Authors in PDF کل این قالب را در یک فایل PDF دانلود کنید و هم بصورت جداگانه در پایین همان صفحه و از زیر مجموعه preparation قسمت هایی مثل article structure، essential title page information، و table را دانلود و مطالعه کنید.

 4. European Journal of Environmental and Civil Engineering
  فرمت این ژورنال را پبدا نکردم لطفا لینک template ان را برایم ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *